SQL – przetwarzanie danych
Szkolenie dostępne są dla następujących baz danych: SQL Server, Azure SQL, Oracle, IBM DB2, MariaDB, MySQL, PostgreSQL, Hive SQL.
O szkoleniu
Szkolenie z zakresu pracy z językiem SQL dla wybranego serwera bazy danych SQL z uwzględnieniem DML i DDL – aktualizacja danych i tworzenie obiektów bazy danych. Szkolenie o profilu ogólnym, którego adresatami są osoby zajmujące się aktywnym przetwarzaniem danych.
Cel szkolenia
Zapoznanie z terminologią i narzędziami niezbędnymi w pracy z bazą danych. Poznanie rozszerzenie znajomości języka SQL oraz wykorzystanie go w codziennej pracy z bazą danych.
Dla kogo przeznaczone jest szkolenie?
Osoby znające podstawy tworzenia zapytań w języku SQL lub pragnące odświeżyć swoją wiedzę z tego zakresu.
Co w Twojej pracy usprawni język SQL?
Nauczysz się efektywnie pobierać dane. Skrócisz ścieżki przepływu danych poprzez pominięcie plików CSV, Excel itp. Zdobędziesz umiejętność korzystania z najnowszego narzędzia analitycznego. Zwiększysz swoją pewność w pracy, dzięki nabyciu nowych umiejętności. Zdecydowanie podniesiesz swoje szanse na awans. Radykalnie podniesiesz poziom swoich kompetencji zawodowych.
Gdzie użyjesz nabytej wiedzy?
Podniesiesz efektywność pracy związanej z tworzeniem raportów i zestawień w arkuszach kalkulacyjnych i narzędziach BI. Zauważysz też wzrost komfortu w dostępie do danych.
Czego się nauczysz?
Usprawnisz wymianę informacji z współpracownikami. Będziesz w stanie utworzyć ujednolicony system raportujący. Standaryzacja metod generowania raportów i tworzenia zestawień dla analiz przestanie być dla Ciebie problemem. Równocześnie przeniesiesz bezpieczeństwo tworzonych analiz na nowy wyższy poziom.
Baza danych:
Poziom zaawansowania:
Średni, wymagana znajomość zasad łączenia się z bazą danych SQL Server i podstaw pobierania danych
Czas trwania szkolenia:
3 dni (24h lekcyjne)
Wymagania sprzętowe:
Windows, Mac*, Linux*
(*funkcjonalność może być ograniczona)
Relacyjne bazy danych
Baza relacyjna przechowuje powiązane ze sobą dane w formie tabel, zapewniając do nich dostęp. Dane połączone są relacjami, dlatego mówimy o modelu relacyjnym. Oprócz tabel baza zawiera widoki, czyli zapisane zapytania i inne obiekty takiej jak funkcje, procedury, kursory, wyzwalacze itd.
Czym jest Język SQL
SQL jest strukturalnym język zapytań. Służy do pobierania lub modyfikacji danych w tabelach. Pozwala na tworzenie zapytań, w których masz pełną kontrolę nad ich wykonaniem i działaniem.
DDL i DML
Kwerendy akcji – DML (Data Modification Language) – pomaga przetwarzać dane bezpośrednio na serwerze
Obiekty SQL – język DDL (Data Definition Language) – pozwala tworzyć obiekty takie jak tabele, widoki i procedury z użyciem SQL.
Skrócony program szkolenia
Czego będziesz mógł się nauczyć podczas tego szkolenia? Najważniejszym zadaniem jakie możesz wykonać w SQL jest ograniczenie ilości danych przesyłanych do kolejnych kroków w ich analizie. Przykładem takiego zastosowania jest ich wstępne przekształcenie przed pobraniem do arkusza kalkulacyjnego, co pozwala na znaczące przyśpieszenie pracy oraz jej powtarzalność i automatyzację. Znika też problem ze zbyt dużą ilością danych dla samego Excela.
Widoki SQL (View)
Przekształcanie zapytań do formy widoków oraz zarządzania nimi. Pozwalają na wielokrotne wykorzystanie raz stworzonego zapytania. Pozwala to na znaczące skrócenie czasu przeznaczanego na tworzenie kodu.
Funkcje warunkowe
Warunkowe przekształcanie danych w zapytaniach. W dużym uproszczeniu są to funkcjonalności zbliżone do funkcji Jeżeli znanej z Microsoft Excel. Tu użyteczne będzie funkcja CAST
Podzapytania
Zagnieżdżanie zapytań, tworzenie podzapytań i warunków opartych na podzapytaniach. Temat pomaga zrozumieć budowę wielopoziomowych zapytań, gdzie jedno jest generowane w oparciu o drugie.
Agregacja
Zliczanie i grupowane danych z użyciem funkcji agregujących oraz kostek danych użycie CUBE, ROLLUP i GROUPING SETS. Tu poznasz takie funkcje jak SUM(), MIN(), MAX(), COUNT(), AVG(). Będziesz także filtrować zestawy rekordów przed grupowaniem WHERE i po grupowaniu HAVING.
Funkcje okien
Praca ze zdefiniowanymi obszarami danych. Obliczenia oparte na uporządkowanych wierszach. Zastosowanie klauzuli OVER z PARTITION BY i ORDER BY wraz z funkcjami agregacji SUM(), MIN(), MAX(), COUNT(), AVG() oraz rankingowymi i analitycznymi typowymi dla okien RANK(), ROW_NUMBER(), LEAD(), LAG(), FIRST_VALUE(), LAST_VALUE().
Wyrażenia tabelaryczne CTE
Tworzenie i wykorzystania wstępnie przeliczanych zapytań do bazy danych. Metody szybkiego tworzenia wielopoziomowych zapytań z łatwym do utrzymania uporządkowanym kodem.
Typy danych w bazie danych.
Konwersja i normalizacja danych pobieranych z serwera SQL. Wykorzystanie możliwości jakie daje baza danych w zakresie pracy z konkretnymi typami danych takimi jak tekst, wartości liczbowe i data. Ograniczenia i możliwości jakie daje możliwość przekształcania jednych w drugie. Zastosowanie polecenia CAST. Obsługa problemów i błędów związanych z przekształceniami.
Funkcje typu PIVOT/UNPIVOT
Przekształcanie danych poprzez przestawienia kolumn (układ tabeli przestawnej). Tworzenie raportów, które znacząco skracają ilość pobieranych danych. Mogą to być polecenia PIVOT/UNPIVOT lub działające podobnie podzapytania oparte o CTE.
Optymalizacja zapytań
Sposoby przyśpieszenia wykonania zapytania. Jak sprawić, aby wykonanie zapytań było szybsze i mniej obciążające dla serwera bazy danych. Poznasz narzędzie pomocne w planowaniu etapów przetwarzania zapytania.
Język DDL
Kwerendy akcji – DML (Data Modification Language) – pomaga przetwarzać dane bezpośrednio na serwerze. Modyfikacja danych to praca z poleceniami takimi jak INSERT INTO – dodawanie rekordów, SELECT INTO tworzenie tabeli z zapytania typu SELECT, UPDATE – modyfikacja danych i DELETE usuwanie rekordów.
Język DML
Obiekty SQL – język DDL (Data Definition Language) – pozwala tworzyć obiekty takie jak tabele, widoki i procedury z użyciem SQL. Poznasz takie polecenia jak CREATE – tworzenie obiektu, ALTER modyfikacja obiektu i DROP – usunięcie obiektu.